PKP LHS: w ostatnim okresie linią LHS nie były realizowane przewozy węgla z Rosji

PKP LHS: w ostatnim okresie linią LHS nie były realizowane przewozy węgla z Rosji

W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą blokady torów w Stacji Sławków LHS, spółka PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa wystosowała specjalny komunikat w tej sprawie. Spółka informuje w nim, że w ostatnim okresie linią LHS nie były realizowane przewozy węgla z Rosji.

– W obecnej chwili na naszej linii nie ma również żadnych wagonów z węglem pochodzącym z importu. Realizujemy natomiast przewozy węgla w eksporcie. W roku bieżącym, z polskiej Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek w Pawłowicach, zrealizowano przez Sławków szerokim torem wysyłki 7 składów po 36 wagonów każdy. Do końca miesiąca planowana jest wysyłka jeszcze 5 składów polskiego węgla w eksporcie – czytamy w komunikacie PKP LHS.

Spółka PKP LHS informuje, że nie jest i nie była importerem węgla. Jest przewoźnikiem kolejowym, który świadczy usługi transportu ładunków dla klientów.

– Jako Spółka natomiast podejmujemy z własnej inicjatywy działania na rzecz aktywizacji eksportu polskiego węgla. Obecnie dla transportów realizowanych naszą linią obowiązuje promocja na przewozy eksportowe węgla kamiennego z grupy NHM 2701. W takiej sytuacji blokowanie pociągów na tej linii jest bezzasadne. W tym momencie niestety protestujący de facto blokują eksport polskiego węgla ze Śląska na Ukrainę – czytamy dalej w komunikacie.

W związku z protestem i blokadą torów wystąpiły opóźnienia 6 pociągów towarowych m.in.: z rudą żelaza oraz pociągu w składzie, którego znajduje się 36 wagonów polskiego węgla w eksporcie do stacji przeznaczenia Dievka na Ukrainie.